Jag hade önskat mig änglar i födelsedagspresent. Jag älskar änglar och har många här hemma men det går inte att få för många av dem.
De två små änglarna fick jag av mina goda vänner Ann-Charlotte, Sara och Mats. Nu tänker jag att det är Ann-Charlotte och Sara som står här på fönsterhyllan. Änglarna kommer från Majas Cottage och stödjer Barncancerfonden. Så bra! Det var med en beskrivning av varje ängel och jag vill dela det här. Fösta beskrivningen är för den vänstra ängeln och den andra beskrivningen är för den högra ängeln. Dessa ord får vi alla ta till oss av.
An Angel Hug for YOU, A warm hug filled with strength, happiness & lots of love to let you know how amazing you are. Stay true to yourself and always wear your invisible crown like the true queen you are.
May your Guardian Angel always be by your side to fill your heart with love, happiness & hope to keep you safe and guide you through life.
Nästa änglaprydnad som består av två änglar fick jag av mina goda vänner Mia och Bengt. Den är underbar och kommer att lysa upp mitt hem. Nu har även den hittat sin plats.
Den tredje ängeln fick jag av min goda vän Carin. Jag har ett elektriskt värmeljus i den och har placerat den på en hylla i köket. Där passar den fint och jag kommer bl a att se den när jag sitter och äter. Så stämningsfullt!
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert