Härliga lördag! Jag började dagen med en skön promenad i skogen. Så härligt att komma ut i friska luften och njuta av den frid som ett snötäckt landskap ger.
Jag tog fram mina adventsdjur: en älg, en hjort och en kalv. De är så söta och på kvällen lyser de så vackert i trädgården. Titta på den lilla kalven! Han är så go, helt underbar helt enkelt.
Sen blev det åka av. Jag ville göra premiäråket på stjärtlapp denna säsong i min lilla backe. Det är riktigt kul. Man får inte roligare än man gör sig så det gäller att ta vara på alla möjligheter till nöjen som finns inpå husknuten.
Sen var jag inne resten av dagen och läste och förkovrade mig om Nederländerna. Just nu läser jag och skriver om Maastricht. Det verkar vara en riktigt mysig stad. Det ska bli så roligt att komma dit i jul.
Jag avslutade dagen med att se en film om Coco Chanel. Den handlade om hennes liv före det stora genombrottet som modeskapare. Filmen heter Livet efter Chanel. Den var bra.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert