10 år med media och marknadsföring

Nu är det exakt 10 år sen jag lämnade läraryrket och började arbeta som rådgivare och säljare av digital marknadsföring. Vilken resa det har varit! Först lilla Jmini där vi fick skriva artiklar, besöka kunder, sälja annonser och mycket annat.

Jag träffade Maud Olofsson när jag var på ett event i Jönköping. Det blev många fina möten med härliga människor.

Efter ett år blev det samarbete med Annonsdax/Schibsted. Sajten bytte namn till JKPG News och vi startade Linköping News och Norrköping News.

Sommaren 2018 lades de tre sajterna ned och jag fick då börja heltid på Annonsdax/Schibsted.

Det har varit en spännande resa och jag är enormt tacksam för denna möjlighet. Nu kör vi vidare och hjälper stora som små kunder att öka sin omsättning. Det är trevligt och väldigt roligt.

2 reaktioner till “10 år med media och marknadsföring

  1. Jag fick tips om dina pigga inlägg. Efter många år som krönikör/reporter på deltid på lokala västsvenska tidningar (stadsdelsblad, mindre ortstidningar) känner jag inom branschen faktiskt fler säljare och marknadsförare än skribenter. Publicistklubben råkade på ett möte välja in mig 1998, men som sagt så ser jag det som en deltidsgrej, för jag är marinmålarinna. (På YouTube sjunger John Tabacco låten ”Alice is Painting”, min text om mitt måleri.) Men, alltså, jag fascineras av den stolthet(!) och glädje du känner i att vara säljare, ett yrke som folk egentligen inte så ofta ser upp till. Men jag vet hur behövligt, hur förknippat det är med journalistik, information, innovation etc. och att det är oumbärligt. Hoppas du fortsätter i samma pigga och utåtriktat medmänskliga stil.

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar