Under eftermiddagen fick jag se en liten igelkott på uteplatsen. Han kliade sig mycket så han har nog en jobbig klåda. Jag googlade på detta och läser att det kan bero på loppor, torr hud el kvalster. När jag kom ut framåt 18-tiden trodde jag att han var död för han låg helt stilla men sen såg jag att han andades. Det var jättevarmt där han låg mitt i solen.
Jag hällde upp vatten till honom och lade fram små äppelbitar. Efter en liten stund var han borta men för en stund sen när jag var ute hörde jag konstiga ljud. Jag hämtade ficklampan och fick se honom borta vid väggen mot blomlandet. Han verkade pigg och alert.
Nu har jag googlat på igelkottens läten. Jag läser följande: Grymtande och snusande, som en gris = igelkott ute och går, letar mat . Chuffing som ett ångtåg = parningssäsong. Kvitter som en fågelunge = hungriga smågrisar i boet. Skrikande igelkott = i smärta och nöd. Jag tror helt enkelt att han var ute och letade mat ikväll.
Här kommer en film från eftermiddagen då jag fick se honom och han kliade sig nästan hela tiden. Ursäkta mitt bäbisspråk i filmen ifall du tittar!
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert