Heldagsutflykt till Invasionskusten

Vi befinner oss i Normandie och gjorde idag en heldagsutflykt till Invasionskusten. Vi besökte den amerikanska kyrkogården i Colleville-sur-mer som ligger strax ovanför Omaha Beach där riktigt blodiga strider utspelades i samband med Dagen D och där många soldater stupade

Efter krigsslutet fick anhöriga till de stupade välja om kvarlevorna skulle begravas i Frankrike eller föras hem till USA för begravning. Cirka en tredjedel valde att deras anhöriga skulle ha sin sista viloplats i Frankrike här på kullen med utsikt över Omaha beach.

Vi ser 9 387 vita kors. Kristna soldater som avled fick ett kors och judiska soldater fick en davidsstjärna.

Vi åkte till Arromanches. I vattnet utanför kan man fortfarande se rester av Mullberryhamnen som de allierade fraktade med sig över Engelska kanalen. Den var en livlina i kriget och fick namnet Port Winston.

Vi är nu på Place du Six Juin 1944 strax intill Le Musée du Débarquement, ett museum om D-Dagen.

Det var den 6 juni 1944 som invasionen av Normandie skedde och i år firar man 80-årsjubileum.

Det blev en upplevelserik dag på flera sätt. Vi fick många tankar om liv och död, sorg, makt, pengar och vad som driver oss människor. 🙏 🫶 🥲 Så förfärligt det är med krig! Så omoget att vilja döda andra!

Det har varit lite regnigt idag men inte så mycket som det var utlovat. Vi är tacksamma för att det inte ösregnat. När vi kom hem till båten fanns det tid att gå ut en liten runda i Honfleur som är en mysig liten hamnstad.

Här finns Frankrikes största träkyrka, Église Ste-Catherine. Den byggdes på 1400-talet, efter att den tidigare stenkyrkan förstördes under Hundraårskriget. Eftersom staden saknade resurser för att bygga en ny stenkyrka, valde invånarna att använda trä från närliggande skogar. Kyrkan är byggd i korsvirke.Det är två parallella byggnader. Den andra byggdes senare när församlingen växte. 

De tunga klockorna krävde ett separat klocktorn av sten.