Dagens budskap i min kalender Tankar om Livet är härligt att läsa. Det lyder som följer:
Be Gud att bekräfta dina beslut. Han kan rädda dig från misstag, visa om du har glömt eller bortsett från något, vända goda idéer till fantastiska sådana och skänka dig den visshet du behöver för att fortsätta framåt full av tillförsikt.
Det är tryggt att veta att det finns en Gud som vill leda mig rätt, stoppa mig om jag är på väg åt fel håll i livet och låta mina idéer utvecklas till fantastiska saker. Jag är beroende av Gud i mitt liv och tackar Honom varje dag för den hjälp Han ger mig. Det ger mig trygghet. Jag litar fullständigt på att Gud är med i mina beslut och att Han leder mig fram på den livsväg Han har tänkt för mig.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert