Månadsbilden för mars, i min almanacka Ro för själen av Kerstin Svensson, pryds av en massa färgglada krokus. Texten nedanför lyder: I allt som lever finns ett återsken av det eviga. /Victor Hugo
Jag håller med. När jag ser en blomma brukar jag förundras över dess skapelse och dess färg/färger. Det är en sådan precision i skapelsen. Det är fantastiskt. Själv tror jag att Gud har varit med i den processen. För mig finns inga andra alternativ. Att allt en gång skulle ha startat med en smäll känns helt osannolikt tycker jag. Det finns något gudomligt bakom allt.
Tänk om vi kunde få ha fred i vår vackra värld, odla jorden så att maten räcker till alla och njuta av allt fint och gott. Det är en dröm som jag önskar skulle bli sann. Det är oerhört ledsamt med dessa maktgalna män som aldrig blir nöjda med vad de har utan bara ska ha mer och mer och mer på bekostnad av andra. Det är rent ut sagt äckligt och omoget. Jag kan inte förstå att många mäktiga länder har så förfärliga ledare. Det är faktiskt riktigt farligt. Må det ske en förändring!
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert