
Jag är med i styrelsen för Jönköpings Närradioförening. Ikväll har vi haft årsmöte. Vi höll till i Sofiagården. Vi brukar inbjuda en person som talar om något intressant och ikväll blev det en fullträff. Staffan Swahn från Pingstkyrkan var vår gäst.
Han berättade om hur närradion startade i Sverige och i Jönköping. Han var med när radiomonopolet bröts i Sverige. Tisdagen den 24 april 1979 var han med och sände det första närradioprogrammet. Massor av journalister var där. De kom från Sveriges Radio, Dagens Nyheter, Aftonbladet m m. Det var en jättestor grej.
Lewi Pethrus hade länge kämpat för att Pingströrelsen skulle få börja sända radio. På 1940-talet sände Sveriges Radio en gudstjänst från Filadelfiakyrkan i Stockholm. Där hade man berättat om en person som hade blivit helad från sjukdom. Detta uppskattades inte av Sveriges Radio vilket ledde till att Filadelfiakyrkan inte fick vara med på radio under en lång tid. Tyvärr fick inte Lewi Pethrus vara med när den första närradiosändningen gick av stapeln. Han hade avlidit fem år tidigare.
I sin hand håller Stefan en tavla med det tillstånd han fick för att kunna börja sända radio. Vi har den tavlan i vår närradiostudio i Pingstkyrkan.

Radio Vättervåg sänder över FM 98,5 MHz. Du kan också lyssna via webben. Där hittar du även programtablån och annat smått och gott. https://www.radiovv.com/
De föreningar som nu sänder via Radio Vättervåg är följande: Frälsningsarmén, Svenska kyrkan, Samradio 98,5 och Pingstkyrkan.