
På förmiddagen gjorde vi en utflykt till Camargue. Vid staden Arles delar sig Rhône i två flodarmar som mynnar ut i Medelhavet, Lilla Rhône och Stora Rhône. Området däremellan kallas Camargue.
Vi besökte kyrkan Notre-Dame-de-la-mer i den lilla orten Saintes-Maries-de-la-Mer. På kyrkan se vi det kända Camarguekorset. Det har blivit en symbol för regionen och människor är stolta över Camarguekorset. Det betecknar tro, hopp och kärlek. Korset är skott med treudden som ursprungligen användes som fiskeredskap.
Här ser vi Camarguekorset i en rondell. Det finns på souvenirer, tvålar m m. En del tatuerar in Camarguekorset.

Vi fortsatte på små vägar genom Camargue. Här är en del av gänget uppe i ett litet utsiktstorn för att spana efter djur. Rosa flamingor, svarta tjurar och vita hästar hade vi sett tidigare under dagen men här såg vi inga djur.

Efter att vi hade besökt en utsiktsplats där man hade en fin vy över ett antal saliner var det dags att åka till båten som nu hade lagt till i Port-Saint-Louis-du-Rhône.

Vi styrde sen färden mot Martigues, en liten pärla vid Medelhavet. Här strosade vi runt bland färgglada hus och njöt av många mysiga miljöer. 🇫🇷 ❤️ 💙 Denna plats heter Quai Brescon, Bresconkajen. Den kallas också för Fåglarnas spegel – Miroir aux Oiseaux – vilket beror på att fiskmåsar och andra fåglar ofta syns i spegelbilden.


Jag trivs tillsammans med mina goa glada gäster. Inget fattas oss. 😊🙏


Jag undrar vad en svensk elektriker skulle ha sagt om de ledningar som är dragna på bilden nedan till höger. 🫢


