Ikväll hade jag bjudit hit ett gäng glada tjejer/kvinnor. Jag ville fira in adventstiden med riktig Girlpower! 🤩 Vi var 11 tjejer så det var verkligen mycket kvinnokraft samlad.
Jag bjöd på mat och fika. Jag hade gjort en havretårta med rödfärgad grädde. Det är ju jul och jag gillar att experimentera.
Jag gjorde en islykta för någon vecka sen. Jag trodde inte den skulle bli så bra för jag hade inga lösa blommor. Jag hade kvar en orange Calandiva som var på väg att vissna och använde de gröna bladen och de blommor som fortfarande var fina. Jag tycker lyktan blev riktigt fin.
Man får inte roligare än man gör sig. Vi skapade en kamorkester och kompade Vikingarna till Bjällerklang. 😄 Detta var både en kamorkester och damorkester men vi hade ingen Kurtan som ledde oss. Ja, ni minns väl Kurt Olsson som hade sin egen damorkester?! 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 Mer skratt till folket! 😆
Vi har haft en härlig kväll tillsammans med diverse aktiviteter bl a en tipsrunda. Jag är glad och tacksam över mina fina vänner. De betyder mycket för mig.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert