Under, Rådgivare, Mäktig Gud, Evig Fader och Fridsfurste

Idag när jag läste i min andaktsbok fastnade jag för denna bibelvers från Jesaja 9:6.

Ty ett barn blir oss fött… Och hans nämn är: Under, Rådgivare, Mäktig Gud, Evig Fader, Fridsfurste.

Jag hade en rejäl sovmorgon och låg kvar länge i sängen och memorerade dessa ord och bad. Jesus är Under. Jag bad om full hälsa och läkedom i min kropp från allt som ev inte är bra.

Jesus är Rådgivare. Jag bad om goda råd när det gäller olika beslut jag ska ta, både idag och framöver.

Jesus är Mäktig Gud. Han är mäktig att göra vad som helst och ibland funderar jag på varför Han inte stoppar ondskan i världen. Jag bad att nöden i världen ska lindras och att alla människor ska få uppleva Jesus i sina liv. Oj, vad folkhälsan skulle öka då. Tänk om alla öppnande upp för Jesus och hans mäktiga kraft! Wow!

Gud är Evig Fader. Jag tackade för att Gud är min fader. Han är med mig alla dagar och det är underbart att veta. Det är den största rikedom man kan ha.

Gud är Fridsfurste. Jag bad för en vän som behöver frid i sitt inre. Jag tackade för frid och ro i mitt eget liv. Jag bad om frid och fred för alla människor.

Denna bibelvers från Jesaja 9:6 innefattar otroligt mycket. Låt oss ta till oss bibelordet och praktisera det i våra liv. Istället för att fokusera på våra problem är det bra att tacka Jesus för allt som han har gjort och gör för oss. När man börjar fokusera på allt det som är positivt och gott bleknar ens egna små problem. Jesus är stor och vill hjälpa oss med allt i våra liv. Han är Under, Rådgivare, Mäktig Gud, Evig Fader, Fridsfurste.

Gud välsigne dig min vän att leva ditt bästa liv i sällskap med Jesus!

Lämna en kommentar