Dagens budskap i min bordsalmanacka Tankar om Livet lyder som följer:
Himlens resurser är lika stora som alla de problem du någonsin tvingas stöta på.
Problem dyker upp då och då och man brukar säga att problem är till för att lösas. Jag tror också att problemen i mitt liv för mig närmare Gud. Oj, vad jag högljutt brukar ropa till Gud när det dyker upp problem och svårigheter av olika slag! Det hände en grej denna vecka som gjorde mig konfunderad men jag fick hjälp av Den Helige Ande. Jag skulle formulera en grej och jag kände att det bara dök upp idéer från ovan. Jag ropade sen till Gud om ett speciellt bönesvar och att sanningen skulle segra. Sen kom jag själv på en lösning som jag tipsade Gud om. 😃 Hör och häpna! Det blev så som jag pratat med Gud om. Igår kom svaret på frågan och det blev en kanonbra lösning som jag är mycket tacksam för.
I Bibeln, i 1 Petrus brev 5:7, läser vi följande:
Och kasta alla era bekymmer på honom, för han har omsorg om er.
Det är en trygghet för mig att kunna vända mig till Jesus när det dyker upp jobbigheter och problem i livet. Som det står i budskapet ovan är himlens resurser lika stora, jag skulle vilja säga större, än alla de problem jag någonsin tvingas stöta på.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert