Idag var det tidig uppstigning för att äta frukost kl 06.00. Kl 06.45 packade vi bussen och kl 07.00 var det avfärd. Vi styrde kosan norrut. Det blev en fin resdag med endast en del köer.
Här ser vi vår glade skicklige chaufför Kostas som rattar bussen. Det är tredje julresan vi kör tillsammans och jag är glad och tacksam för det goda samarbetet.
Vi hade en kafferast på förmiddagen i Wildeshausen och lunch intog vi i Barsbüttel utanför Hamburg. Vi hann också med lite gränshandel på Bordershop innan vi tog färjan från Puttgarden till Rödby kl 16.40. Sen rullade vi vidare och anlände till Öresundsterminalen kl 20.15. Alla var nöjda och glada och så var även jag. Det har varit en jättefin julresa.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert