Nu är jag hemma igen efter en härlig Julresa. 🇩🇪 Min fina hyttkompis Therese har bidragit med så mycket glädje och positivitet. 😃👍 Varenda ledig stund hon har läser hon Pollyanna och hon har inspirerat mig att göra detsamma. Pollyanna var en tacksam och förnöjsam flicka som såg det ljusa i livet. Varför vara sur och otacksam när man kan hitta det glada och ljusa istället? Pollyanna tyckte att ju svårare det var desto roligare var det. Oj, oj…här har vi mycket att lära. 🙏❤️
Jag börjar med att beställa den första boken i serien och ska även se filmerna. Detta blir roligt. Det blir livscoaching på hög nivå och jag kommer att sitta redo med överstrykningspenna och anteckningsblock.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert