Jag har haft en helt underbar kväll med min goda vän Gunnel som bor här Hovslätt. Vi gick en promenad i lummig grönska vid Hassafall. Vi bara satt och pratade och njöt en stund på en bänk intill Tabergsån.
Vi plockade varsin bukett liljekonvaljer innan vi gick hem till Gunnel och fikade tillsamman med hennes man Dick.
Gunnel tog fram ett par av sina fotoböcker från Paris. Det blev mycket inspiration om vårt älskade Paris. Jag ska åka till Paris i sommar och göra lite vad jag känner för på egen hand. Jag fick en massa tips på så’nt jag inte gjort förr. Hur ska jag hinna med allt? Det blev en riktig Paris-boost och jag känner mig så taggad inför min egen resa.
Nu är det verkligen tid att njuta och egentligen skulle jag vilja stanna tiden. Det är sagolikt vackert i naturen och det doftar så gott.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert