Idag har vi upplevt den vackra staden Rouen. Vi gick en stadspromenad och njöt av många vackra monument. Ovan ser vi den antika klockan, Le Gros-Horloge, som hänger över en f d stadsport. Den är verkligen speciell. Den har två urtavlor, en på vardera sidan av valvporten. Den har bara timvisare. Ovanför urtavlan ser vi ett klot som representerar månens olika faser.
Nu har vi kommit fram till Place du Vieux-Marché. Här finns vackra korsvirkeshus.
Här ser vi ett korsvirkeshus som är dekorerat med nallar året om. De byter kläder efter säsong. Just nu har de baddräkter på sig.
Där korset står brändes Jeanne d’Arc på bål 1431. Hon är den enda människa som katolska kyrkan först har bränt på bål och sen helgonförklarat. Hon är nu Frankrikes nationalhelgon.
Katedralen i Rouen har blivit känd genom att den har avbildats av den impressionistiske konstnären Claude Monet. Mellan åren 1892 och 1894 gjorde han en seriemålning av den. Han ville visa hur ljuset förändrade katedralens fasad vid olika tidpunkter på dagen. Han gjorde mer än 30 oljemålningar och denna seriemålning anses som ett av hans mest betydelsefulla verk.
Ikväll bjuder jag er på en liten klockringning från Cathédrale Notre-Dame de Rouen.
Cathédrale Notre-Dame de Rouen
Jag har helt underbara gäster med mig på resan. Vi har det så trevligt. De är skojfriska och härliga. Här har ni oss som gillar rött. ❤️ 😃 ❤️
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert