Besök av mitt kusinbarn Carin

Ikväll har mitt kusinbarn Carin besökt mig. Hon kommer från mina hemtrakter. Hennes pappa Pelle och jag är lika gamla och har gått i samma klass i nio år. Vi har haft mycket kul ihop.

Carin bor och arbetar här i Jönköping. Nu är det jättelänge sen vi sågs men ikväll blev det av. Vi har haft en härlig kväll med mat, prat och fika. Jag är tacksam för mina goa släktingar.

Givande dag på Bokmässan

Snälle Lasse! 😊 Igår fanns han hemma på tv-skärmen och idag fick jag träffa honom live på Bokmässan i Göteborg. Det var verkligen kul. 😃

Mindre trevlig är situationen i Gaza. Christina Toledano Åsbrink berättade sin version av vad som händer i Israel och Gaza. Hon bor i Israel, är licensierad guide och har sedan 2011 talat och skrivit för Israel i den globala debatten. Hon hävdar att en fråga som måste ställas är vad som händer med all hjälp som är tänkt till Gazas invånare? Kommer den befolkningen till del eller tar Hamas det mesta?

Jag blir ledsen när jag hör att jag genom en del av mina skattepengar sponsrat Hamas. Visste du att de har byggt ett tunnelsystem som är större än Londons tunnelbana? Det är inget som kommer lokalbefolkningen till del utan används för deras egna syften. Tänk om de använt alla pengar som kommer in från när och fjärran på bättre sätt och gjort något välgörande för befolkningen!

Terroristorganisationen Hamas mål är att utplåna staten Israel. De vill göra en muslimsk stat i hela det tidigare Palestina trots att de tidigare accepterade 1967 års gränser i de avtal som undertecknades med Fatah 2005, 2006 och 2007. När ska de frige de 48 personer som fortfarande hålls som gisslan? Hur ska kriget egentligen kunna ta slut?

1992 reste jag till Israel på en ”ungdomsresa”. En svensktalande jude var vår guide. Han sa att det aldrig kommer att bli fred mellan Israel och Palestina. Jag är inte insatt i ämnet men funderar på var alla judar ska bo om deras land ska utplånas…eller har Hamas tänkt att förinta även alla judar? 😢 Ja, nu sitter jag här och funderar. 🤔 Vem kan lösa denna konflikt? Nobels fredspris bör delas ut till den person/organisation som löser detta. ❤️

Jag måste ändå medge att jag tycker det var lite läskigt när föreläsningen började närma sig. Det strömmade till ordningsvakter och poliser. Vissa grupper kan stå på torgen i olika städer och utropa en massa hotfulla uttalanden utan att de blir stoppade. Här på Bokmässan fanns det folk som ville stoppa en person som föreläser om något hon har erfarenhet av. Vi har yttrandefrihet i Sverige och hon talade fakta om något hon lever nära och har insyn i.

Det finns ett uttryck som lyder:

Om sanningen kommer förargelse åstad, är det bättre att förargelsen sker, än att sanningen blir fördold.

Detta är sagt av Sankt Hieronymos. Han levde ca 347 – 420 e Kr. Han var en kristen kyrkofader och översättare. Han är mest känd för sin översättning av Bibeln till latin (Vulgata).

Jag lyssnade också till Björn Gustafsson och Joakim Lamotte.

Här hör vi en strof ur sången Roslagsvår som komponerades av Hugo Alfvén. Texten skrevs av Huskvarnabördige Alf Henrikson.

När bokmässan var slut promenerade jag till Nils Ericson-terminalen. Det blev en härlig promenad där jag bl a passerade Götaplatsen med Poseidon, staty föreställande Karin Boye och Trädgårdsföreningen.

Jag är glad och tacksam över en härlig dag i Göteborg.

Lördagsmys med Åke, Monica…och Stig-Helmer

Kl 16.00 kom Monica och Åke till mig. Jag ska upp tidigt imorgon så därför startade vi tidigt med vår familjekväll/lördagsmys. Bäste Stig-Helmer är med oss också…men på skärmen. Vi har sett SOS – En segelsällskapsresa. 💙🩵💙 Nu är det tid för skratt och feel good. 😃🤗 Lasse Åberg är verkligen en favorit. Åke som arbetar på SF berättade att flera av de filmer Lasse gjort ligger på toppen av listan över de mest sedda filmerna som haft svensk biopremiär mellan 1965 och 2020. Det är inte konstigt alls för dessa filmer är helt underbara.

Tron är den största gåvan

Tron är en gåva. Dagens budskap i min kalender Tankar om Livet har följande budskap:

Tron är den största gåva du kan ge till människor som har svårt att tro på sig själva. Visa dem att du tror på dem, och de kanske överraskar alla i sin omgivning.

Så fint att vi kan hjälpa våra medmänniskor bara genom att tro på dem. Om någon känner sig nere eller inte vågar tro på sig själv, visa då av hela ditt hjärta att du tror på dem och att de kommer att klara av det som ligger framför. Ett uppmuntrande ord betyder mycket. Pusha, stötta, hjälp till för att få dina vänner att våga tro på sig själva. Varje människa är lika betydelsefull och det är viktigt att vi alla får blomma ut i vår fulla potential.

Den viktigaste tron jag har i mitt liv är min tro på Jesus Kristus. Den tron vill jag också förmedla till alla jag känner. Jesus är min livsnerv och betyder allt för mig. Han är min ledstjärna och vän. Han är min tro, mitt hopp, min kärlek. Du som känner till sången Sång till friheten känner igen dessa fraser. De kom till mig just nu när jag satt och skrev om Jesus. Dessa ord stämmer så bra på Jesus. Oh, nu blir jag inspirerad! Jag lägger in hela texten till denna underbara sång. Den svenska texten är skriven av Björn Afzelius. Vill du lyssna så klicka på länken nedan. Björn Afzelius och Mikael Wiehe sjunger här sång till friheten. Denna sång tillägnar jag min älskade Jesus Kristus.

https://www.youtube.com/watch?v=3Be24X4riFU&list=RD3Be24X4riFU&start_radio=1

Du är det finaste jag vet
Du är det dyraste i världen
Du är som stjärnorna
Som vindarna
Som vågorna
Som fåglarna
Som blommorna på marken

Du är min ledstjärna och vän
Du är min tro, mitt hopp, min kärlek
Du är mitt blod
Och mina lungor
Mina ögon
Mina skuldror
Mina händer och mitt hjärta

Friheten är ditt vackra namn
Vänskapen är din stolta moder
Rättvisan är din broder
Freden är din syster
Kampen är din fader
Framtiden ditt ansvar

Telefonkiosker är ett minne blott

Ikväll har jag varit på syjunta. Jag broderar på ett handarbete som jag köpte 1996. Om jag inte minns fel så hade jag fått pengar i födelsedagspresent av mormor och köpte då detta broderi i en handarbetsaffär i Nybro. Jag tycker mycket om motivet. Ett vänligt ord betyder mycket. Vänliga ord kan vi ge varandra när vi möts, när vi pratar i telefon, på ett vykort, i ett brev eller digitalt. Mer vänlighet till folket!

När jag växte upp fanns det gott om telefonkiosker. Jag minns särskilt när vi var på Löttorps Camping på somrarna och skulle ringa hem. Då var det bara att köa till de telefonkiosker som fanns på området.

Att prata med en vän är värt så mycket mer än ett sms. Vissa vänner har jag mest digital kontakt med eller sms-kontakt. Visst är det trevligt men ett telefonsamtal lite då och då slår högre. Jag är tacksam för de vänner jag har som fortfarande vill prata med mig. 😄 😄 😆

Nu tycker du kanske att jag broderar väldigt långsamt. 😄 Det har gått 29 år och jag är inte klar än. Sanningen är att den tid jag lagt ned på att brodera har varit minimal men numera tar jag med broderiet till syjuntan varje gång. Det börjar hända saker helt enkelt. Om några år kanske jag är klar. Då ska jag hänga upp denna gulliga tavla här hemma. Det ser jag fram emot.

Det jag markerat med färg är klart så nu är det bara det andra kvar. 😆

Att hjälpa andra

Idag är det dag nr 265 och dagens budskap i boken I levande nuet av Louise L. Hay lyder som följer:

Ju mer jag hjälper andra, desto mer lyckas och utvecklas jag. I min värld vinner alla.

Det är en fin tanke. Till stor del tror jag att det stämmer. Vi mår bra av att hjälpa andra. Att se bort från vårt eget och hjälpa en vän med det den behöver vidgar vyerna och ger oss glädje. Att få se en annan människa bli glad och må bättre är en lycka. Vi hör ihop och vi behöver varandra på olika sätt.

Jag tror ändå det finns en gräns för hur mycket vi orkar med. Det är vars och ens ansvar att säga nej när det blir för mycket. Om jag blir helt utsliten för att jag har sagt ja till alla som behöver min hjälp har jag inte tagit ansvar över mitt eget liv. Då kan jag inte heller skylla på någon annan att jag är trött och sliten. Jag måste avväga själv hur mycket jag orkar innan jag säger ja. Det är bra att tänka på detta citat: Ingen kan hjälpa alla men alla kan hjälpa någon.

Hjälp andra men var också rädd om dig själv. Då orkar du mer, du kommer att må bättre och du kommer att kunna vara till ännu mer välsignelse för andra.

Vart leder vägen?

Det är ett underbart sensommarväder. Jag tog en härlig skogspromenad. Jag njöt av allt som bjöds på i skogen. Varje årstid har sin charm.

Jag gick på ett antal olika stigar. Det finns många stigar här i närheten och det tycker jag är mysigt.

Just som jag gick där kom jag att tänka på en gammal sång och började sjunga den under min promenad. Jag kom bara ihåg en vers men tog fram hela texten när jag kom hem. Det är jättelänge sen jag hörde den. Det är fint när gamla sånger gör sig påminda. Vill du lyssna på sången har du en länk här. Det är Evie och Pelle Karlsson som sjunger. https://www.youtube.com/watch?v=6BEfS11PN0U&list=RD6BEfS11PN0U&start_radio=1

Herre ofta jag undrar
Vart leder den vägen du mig för
Stundom syns allt så dunkelt
Min egen väg du omintet gör

Kör
Tro, tro blott mitt barn
Jag är med var dag

Herre, vågar jag vandra
Du vet att jag tvekar ibland
Jag ryggar tillbaka för höjden
Och jag skräms vid de mörka djupens rand

Herre dig vill jag prisa
Prisa ditt stora frälsnings råd
Ditt ord alltid mig följer
De löften du givit i din nåd

En ny symaskin

Vad kan det vara som döljer sig under detta skal? 😃

Jag har haft en gammal Husqvarna symaskin under många år. För ett antal år sen lämnade jag in den på service för den funkade dåligt. Efter servicen gick det bra att sy igen. Jag syr inte mycket numera men ibland kommer den till användning när jag behöver sy om kläder eller fixa något annat.

När jag sydde om en blus för några veckor sen krånglade symaskinen med mig. Den ville helst bara köra bakåt för den hade fastnat i bakåtläget och hux flux gick det inte att sicksacka. Jag lämnade in den i en butik här i stan och butiksägaren skulle kolla upp felet. Samtidigt blev jag sugen på att köpa en ny symaskin när jag fick se att det fanns bra symaskiner för bara 4 000 kr. Jag hade trott att de kostade mycket mer. Behöver man inte ha några finesser utan nöjer sig med vanlig enkel sömnad så fungerar den alldeles utmärkt.

Jag fick meddelande att hon kollat upp maskinen och att kamsatsen var brusten och att det skulle kosta ca 2 000 kr att laga den. Saken var klar. Jag åkte dit och köpte en ny symaskin. Ni ser den här till höger. Jag är jätteglad för den. Min gamla Husqvarna kör jag till återvinningen. Jag tror inte någon vill ha den. Den har gjort sitt. Jag har sytt många fina kläder, gardiner och annat med den.

Nu kanske sylusten väcks till liv igen. Jag fick lov att boka en tid med butiksägaren om jag vill lära mig lite mer om min nya symaskin. Det erbjudandet kanske jag nappar på framöver när jag bekantat mig lite med maskinen. Det är alltid roligt med inspiration.

Teamträff på Vadstena Klosterhotell

Det kändes fint att mötas av en sådan här välkomsthälsning när jag idag skulle kliva in genom dörren till Vadstena Klosterhotell! Så roligt att just du är här! Varmt Välkommen hem till oss. Det gjorde mig glad.

Vi är här med jobbet och har haft en jättetrevlig dag. Det har varit mycket god mat och fika. Vi har arbetat lite grand och tillbringat några timmar på spa under eftermiddagen.

Jag delar rum med min kollega Linda. Rummet är jättemysigt. Här ser ni teamet kring middagsbordet.

Efter kvällens middag blev det nattvandring på Vadstena Slott.

Där fick vi lära oss en massa om Gustav Vasa och hans barn m m. Dessa tre skådespelare var våra guider. Det var en jättetrevlig föreställning.

Höstat till det med ljung, prydnadskål och alunrot

Även om hösten inte är här riktigt än har jag börjat hösta till det lite utomhus. Jag köpte ljung, prydnadskål och alunrot för att fräscha till det i mina krukor.

I krukorna nedan bytte jag bara ut de blommande växter som funnits där sen i våras/somras och planterade ljung istället. De andra grönskande bladväxterna som nu vuxit sig riktigt stora får leva vidare tillsammans med ljungen. Det är roligt när växter frodas.

Dahliorna väckte minnen till liv

För 20 år sen var jag nyinflyttad i Jönköping. Mamma och mormor var här och hälsade på mig. Vi var i Rosariet och njöt av de vackra dahliorna.

Idag när jag var i Rosariet tänkte jag lite extra på de fina dagar vi fick tillsammans här i Jönköping 2005.

Drygt fyra år senare flyttade mormor till himlen, nästan 102 år gammal. Här var hon 97 år och mamma var 75 år. Snart är det fem år sen mamma flyttade till de himmelska boningarna. Jag saknar mina nära och kära men livet rullar vidare och det känns härligt och berikande att få leva. Ser ändå fram emot den dag då vi ska få träffas igen! Wow, alltså! ❤️💛💙🩷🩵💚💜🥳🙏🤩🍀👍