Det var extrapris på honungspomelo så jag passade på att köpa ett par. Jag har aldrig ätit det så jag tyckte det var spännande att testa. Honungspomelo är världens största citrusfrukt och kommer ursprungligen från Sydostasien. Den innehåller mycket C-vitamin.
Den har ganska tjocka skal. Jag försökte klyfta upp den men fick också skära bort skalet runt varje klyfta. Det var för segt att äta. Jag vet inte riktigt hur jag ska beskriva smakupplevelsen. Frukten var inte särskilt saftig men inte heller riktigt träig utan ett mellanting. Den smakade ganska gott men var ingen sensation. Den var inte lika besk som grapefrukten utan lite sötare.
Jag äter den ändå med stor aptit för jag har googlat och hittat följande hälsofördelar:
Bra för immunförsvaret och huden tack vare ett högt innehåll av C-vitamin som också främjar kollagenproduktion.
Har ett högt fiberinnehåll och hjälper matsmältningen.
Innehåller mycket antioxidanter som hjälper mot fria radikaler och skyddar cellerna.
Honungspomelon kan bidra till lägre blodtryck och lägre kolesterolhalt i blodet vilket leder till bättre hjärt- och kärlhälsa.
Så klart att jag vill äta honungspomelo! Jag känner mig sundare och piggare redan efter några klyftor. 😄 Varje steg i rätt riktning mot ett hälsosammare liv är bra och gör skillnad.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert