Dagens budskap i min bordskalender Tankar om Livet lyder som följer:
Vill du bli lycklig och framgångsrik här i livet – sluta aldrig lära dig saker.
Det är väldigt roligt att lära sig saker. När man är barn är det en självklarhet att hela tiden lära sig nya saker men jag tror det är lika viktigt när man är vuxen. Det ger en tillfredsställelse och positiv känsla när man anammat och förankrat något nytt i sin kunskapsbank.
Det går lättare att lära när man är intresserad av ett visst ämne. När man inte är intresserad finns det risk att man glömmer det snabbt. Som barn måste man gå i skola och studera alla ämnen vare sig man är intresserad eller inte. När man blir äldre har man möjlighet att välja själv vad man ska studera. Då blir det roligare att studera.
Det är också roligt att lära sig nya kreativa saker som att sticka, virka, knyppla, snickra, dansa, spela ett instrument etc.
Det finns ett uttryck som lyder: Lär något nytt varje dag! Det låter klokt och trevligt.
Nu vill jag lära dig något nytt… men du kanske redan kan detta. I så fall blir det repetition. Vad är Balearerna? Vet du det?
Svar: Balearerna är en spansk ögrupp som ligger i västra delen av Medelhavet. Balearernas fyra huvudöar är Mallorca, Menorca, Ibiza och Formentera. Man brukar säga att Formentera är Ibizas lugna lillasyster.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert