En god ”gammal” vän vid namn Bernt fyller 60 år nästa vecka. Ikväll hade hans flickvän ordnat med en överraskningsfest på Vätterstranden. Intet ont (gott) anande begav han sig iväg till Café 93 kl 19.00 för att spisa musik men i pausen drog alla (ca 30 pers) iväg till stranden för att grilla och fira. Det blev en underbar kväll, på gränsen till tropisk natt, då vi även badade.
Bernt är en vän sen 30 år tillbaka och jag känner tacksamhet över alla roliga minnen. För ett antal år sen var vi ett jättestort singelgäng som umgicks mycket och många av dessa gamla vänner var samlade ikväll. Det har varit vandringar, fester, cykelutflykter och mycket annat. Varje period i livet har så mycket att bjuda och vänskapen är verkligen en dyrbar gåva.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert