Dagen började med gräsklippning. Eftersom vi varit borta drygt en vecka så hade gräset hunnit växa mycket och jag fick en och en halv timmas motion och styrketräning.
På eftermiddagen träffade jag min goda vän Eva på Vätterstranden. Vättern bjöd på underbara bad i behaglig temperatur och solen lyste över oss. Framåt kvällen gick vi en runda längs med strandpromenaden till piren. Det var folk överallt, glada människor som grillade, badade och bara njöt. Detta behöver vi svenskar!
Jag avslutade kvällen med att besöka Rosenlunds Rosarium. Tidigare bodde jag endast fyra minuters promenad därifrån och var ofta i denna prunkande park men i år har jag inte varit där sen det började blomma. Jag har saknat detta men ikväll var det dags. Jag gick runt och bara njöt. Rosorna är snart överblommade men dahliorna blommar för fullt. De är maffiga. Jag träffade min makes faster och farbror som satt på en bänk och njöt av livet. Det blev en trevlig pratstund med dem och sen satt jag själv och bara blickade ut över Rosariet och mådde väl. Att sitta och tomglo är underskattat. Det ger avkoppling och vila. Hjärnan rensas och nya tankar och idéer föds. Såååå underbart!
Tacksam för ännu en härlig sommardag i vårt Jönköping.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert