Fint minne från mammas vän Gerd

Denna tavla fick mamma av sin vän Gerd Ejeson när jag föddes. Så mycket kärlek den bevisar. Hon (eller någon i hennes närhet) har broderat detta. Jag har tavlan i sovrummet.

Efter att mamma flyttat till himlen har jag gått igenom alla hennes grejer. Det är prydnadssaker, vykort, brev och mycket annat. Gerd är en av de vänner som mamma har fått många saker av. Det är roligt när det står vem man fått en present av. Det blir väldigt fina minnen.

Gerd var också en av tärnorna på mamma och pappas bröllop. Jag har haft en aning om det sen tidigare men allt blir så mycket starkare nu när jag sitter och tittar på gamla bröllopskort, släktkort m m. Så här i efterhand förstår jag att Gerd och mamma måste ha varit mycket goda vänner. Det finns lite spår av Gerd här och där i mammas liv. Hon skrev ofta dikter och små tänkvärda ord på födelsedagskorten. Tänk vad goda vänner betyder mycket! Allt vad vi gör för andra ger ringar på vattnet. Våra vänner formar oss och vi är med och formar våra vänner. Det gäller att vara noggrann med vilka vi umgås med.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s