Pia bjöd på en god frukost som vi avnjöt utan havsutsikt för det var dimma på morgonen. I vanliga fall ser man havet härifrån för det ligger så nära.
Vi åkte sen till Sabine, Pias dotter, som bor i Djursvik med sin sambo Lasse. Det ligger bara några kilometer norr om Ragnabo.
Sabine bjöd på god lunch. Susanne och Dirk var också med. Senare under eftermiddagen blev det bad och en härlig kajaktur där vi såg många sälar. Vi satt tysta i våra kajaker så sälarna vågade sig riktigt nära. Det var fridfullt och mysigt.
På kvällen lagade Lasse spaghetti och köttfärssås som vi avnjöt. Han skördade också en jättetomat. Jag har inte träffat Lasse tidigare så det var verkligen roligt att få stifta bekantskap med honom. Han är social, öppen och supertrevlig vilket gjorde mig glad.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert