Oh, vad jag tycker att denna text är bra. Den lyder:
Tvinga dig inte att passa in där du inte hör hemma!
Text och bild är hämtad från min kalender Herregud & Co. Du har kanske precis som jag vid vissa tillfällen i livet känt att du inte riktigt passar in. Jag har känt att jag har försökt anpassa mig och verkligen göra allt som står i min makt för att passa in men ändå är det något som gnager. Jag känner mig helt enkelt inte hemma och känner mig inte heller bekväm. Som man säger på franska, jag känner mig inte à l’aise.
Jag tror det är bra att till viss del anpassa sig, det är viktigt och nödvändigt för att livet och samhället ska fungera. Det finns dock gränser. Om man anpassar sig för mycket efter olika omständigheter så kanske man till slut utplånar sig själv. Det är inte bra att svika sig själv. Det gäller att ha en bra balans mellan anpassning och självrespekt. Det är viktigt att lyssna på sin magkänsla och sina innersta känslor. De brukar vara rätt.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert