Min goda vän Gunnel förser mig med underbara böcker. Hon har precis som jag arbetat som fransklärare och älskar Frankrike. Hon rensar ur sitt rika förråd och delar med sig. När jag klippte hennes hår för en tid sen gav hon mig en jättefin bok som handlar om slotten i Loiredalen. När hon åkte med mig till Alliance française häromkvällen gav hon mig ytterligare två böcker. Generositeten vet inga gränser. Jag tycker de är fina och har nu placerat dem på min senaste franskinspirerade hylla.
Jag har nyligen läst boken Den lilla bokhandeln i Paris av Nina George men den var sådär. Den såg bra ut och baksidestexten var inspirerande men boken var inget för mig. Jag läser Den lilla bokbussen i Provence om jag får tid. och lust. Hoppas den är bättre än den första boken. I vilket fall som helst pryder den min hylla. Den andra boken som heter Det lilla hotellet på Rue d’Amour (Det lilla hotellet på kärleksgatan) låter romantiskt och mysigt. Den är skriven av Dag Öhrlund. Jag läser den när jag får tid. Just nu läser jag annan litteratur för att förkovra mig ytterligare inför min Parisresa i Maj.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert