Idag har jag varit på fest hos Ann, en vän i min kyrka, Pingstförsamlingen i Jönköping. Egentligen känner vi inte varandra så väl men har setts på gudstjänster och kyrkfika under många år. Jag blev glad när jag fick en inbjudan till hennes 70-årsfest.
Jag tycker hon är en färgstark kvinna med många strängar på sin lyra. Sen många år tillbaka spelar hon fiol i Pingskyrkans orkester. Hon har precis tagit pension men har mer än någonsin att göra enligt hennes dotter som höll ett vackert tal. Ja, det är som jag brukar säga, pensionärerna är så unga nu för tiden. 😃
Hon bor vackert i Bankeryd med utsikt över Vättern vilket vi ser på fotot. Det var en trevlig fest då jag träffade både gamla vänner och nya bekantskaper. Många goda samtal blev det.
Vi blev bjudna på exotisk planka, kaffe och tårta. Allt var utsökt. Jag önskar Ann många goda år framöver med hälsa och kraft, frid och glädje och Guds rika välsignelse förstås!
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert