I min almanacka Tankar om Livet 2 finns idag denna tänkvärda vers.
Ondskan frodas när goda människor inte bryr sig om att kämpa för det som är rätt.
Det är viktigt att vi alla kämpar för det som är rätt. Många är engagerade i stora organisationer som kämpar för det rätta och det är fantastiskt. Vi alla kan stötta på olika sätt genom att vara medlemmar i olika föreningar och skicka in pengar ibland.
Vi alla kan stå upp för det rätta och det sanna varje dag där vi är. Ibland kanske det skulle vara lättast att hålla tyst men vi måste säga ifrån när något är fel. Om vi är tysta blir det lättare för maktmänniskor att ta sig fram. Låt oss hjälpas åt att besegra ondskan genom att häva upp vår röst varje dag när vi ser saker som inte är sunda och rätta! Vi ska vara frimodiga och oförfärade precis som det står i Bibeln. Har jag inte befallt dig att vara stark och frimodig? Var inte rädd eller förfärad, för Herren din Gud är med dig vart än du går.” Josua, kapitel 1, vers 9. När vi kämpar för det som är gott och sant tror jag att Gud är med oss i det vi gör.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert Gustavsson