Detta kort är hämtat ur asken Värdefulla ord av Kerstin Svensson.
Många missar silverkanten på molnen därför att de väntar sig guld.
Så kan det vara. Man förväntar sig något storartat och ser då inte de små sakerna längs vägen. Tänk så skönt att kunna njuta av det lilla. Inte behöver det vara guld, det räcker med silver, trä eller glas. Det finns så mycket vackert att njuta av. Det gäller bara att stanna upp och se allt det vackra runtomkring.
Jag tror att det som vi kanske inte hade väntat oss så mycket av kan bereda nog så mycket glädje som det stora. Som Ernst brukar säga: – I det enkla bor det vackra.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert