Jag vill presentera en god vän som heter Inga. Hon är mammas goda granne tillika vän. Hon har också blivit min vän. Inga är 90+, mer säger jag inte. Hon klär sig ärtigt med olika toppar och byxor. Titta på hennes scarf! Vad föreställer den? Jo, en kvinna med självaktning. Det är så härligt.
Det bästa av allt är ändå Ingas goda hjärta. Hon är snäll, generös och omtänksam. Jag vet inte hur många gånger hon bjudit in mamma m.fl. på fika. Den senaste tiden då mamma mått dåligt har hon kommit in med olika små grejer som mamma kunnat smaska på: pizzabitar, soppa, bullar, kakor etc. Omtänksamheten vet inga gränser. Det är kärlek det.
Precis nu, i skrivande stund, ringde det på dörren och jag fick göra en paus. Vem var det? Jo, Inga som kom med Berocca brustablett i vatten och två marmeladgodisar. Hon tycker mamma behöver det.
Jag hade en gång en T-shirt med texten: Mycket går att spara på men aldrig den mänskliga omsorgen. Det stämmer så bra. Den mänskliga omsorgen ska vi vara generösa med. Den gör både oss själva och dem vi bryr oss om gladare. Vi mår helt enkelt bättre av lite mänsklig värme och kärlek. Vi hör ihop allihop. En dag ger jag hjälpen och en annan gång är det jag som behöver hjälp.
Jag vill också tillägga att Inga är humoristisk och rolig. Det är en extra krydda. Det blir alltid glada skratt när hon är med.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert