Jag åt en lång frukost på hotellet tillsammans med några kollegor. Det är så underbart med hotellfrukost i lugn och ro. Jag behövde inte lämna rummet förrän kl 12.00.
Då begav jag mig iväg in till City. Budskapet Buss och kram finns på vissa bussar. Jag gillar det. Det är vitsigt. Malmö bjöd på ett strålande väder. Jag hade drygt en timma på mig innan tåget skulle gå så jag gick en sväng till Nyhamnen och bara njöt.
Nu är jag hemma, nöjd och glad efter en toppenhelg i Malmö. En av mina drömmar håller på att gå i uppfyllelse: att arbeta som reseledare. Till en början kommer det bara att bli ca två resor per år eftersom jag arbetar heltid med digital marknadsföring på Schibsted/Aftonbladet men man vet aldrig vad som händer senare i livet. Jag börjar så här och känner mig fantastiskt tillfreds. Det betyder jättemycket för mig.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert