Stadsrundtur, båttur på Seine och en glad kväll i Montmartre gjorde denna dag underbar

Idag har vi varit på tre utflykter. Kl 08.30 bar det iväg på stadsrundtur. Denna tur är riktigt trevligt och man får se väldigt mycket av Paris. Den tar ungefär tre timmar. Vi åkte först ner mot Marais-kvarteren och passerade bl a Place des Vosges, ett känt torg som är helt symmetriskt. Vi fortsatte till Place de la Bastille och vidare över Pont d’Austerlitz (Austerlitz-bron) för att köra vidare på Seines vänstra strand. Vi passerade de båda öarna som ligger mitt i Paris. Det var på Île de la Cité, den största av de två öarna, som Paris grundades en gång. Det var här som keltiska stammar slog sig ner för över 2000 år sen. Ev av dessa stammar hette Parisii, därav namnet Paris. Detta är den äldsta platsen i Paris.

Vi körde vidare längs med Seine för att sen svänga höger och köra över Pont de la Concorde (Concordebron). Vi kom då till Place de la Concorde där den första giljotinen sattes upp under franska revolutionen och där många människor blev avrättade. Det är Paris största öppna plats. Vi körde sen upp längs med Champs-Élysées och njöt av allt vackert. Vi spelade Marseljäsen och sången Oh, Champs-Élysées. Det är så stämningsfullt. En del sjöng med. Vi tränade ju på den igår i bussen.

Vi nådde Place Charles de Gaulle Étoile där Triumfbågen står. Vi körde vidare längs den historiska axeln som går från Louvren ända ut till Paris ultramoderna område La Défense. Där finns många höga skyskrapor och väldigt modern bebyggelse. Det är en upplevelse att komma dit. La Défense skiljer sig verkligen från mysiga Paris med den gamla bebyggelsen med franska balkonger och plataner längs vägarna.

Färden fortsatte mot Eiffeltornet. Vi hade turen att hitta en parkeringsplats på Marsfälten så vi kunde stanna en stund och ta kort på Eiffeltornet. Vi dukade också upp vårt busscafé en stund. Solen sken, vi stod där och tittade upp mot Eiffeltornet och njöt av en kopp kaffe. Det känns som att livet inte kan vara bättre. Jag njuter så mycket jag bara kan.

Vi fortsatte vår färd förbi olika kända byggnader innan vi kom hem till vår gata i stan. Vi bor på Boulevard Montmartre som är en del av Les Grands Boulevards. De består av åtta boulevarder som löper från Madeleinekyrkan till Place de la République. De byggdes på 1700-talet och följer stadens stadsmur.

Efter ett par timmar hemma var det dags att köra ner till Seine och ta en båttur med Les Bateaux Mouches. Jag börjar med en liten film.

Vi passerade Notre-Dame som är under renovering efter den svåra branden i april 2019. Renoveringen beräknas vara klar till sommar-OS i Paris 2024.

Jag njuter av att se Paris med dess vackra byggnader från vattnet. När man närmar sig Eiffeltornet är det alltid lika mäktigt och jag tar massor av kort.

Vi hann hem en liten stund innan det var dags för dagens tredje utflykt – En glad kväll i Montmartre. Kl 18.00 åkte vi upp till Montmartre där vi började med att gå uppåt mot Sacré-Coeur. En del gick hela vägen upp men många av oss åkte med Le Funiculaire som är en bergbana. Väl uppe på Montmartrekullen har man en fantastisk vy ut över Paris. Vi gick in i Sacré-Coeur en liten stund innan vi gick vidare upp till Place du Tertre. Det är ett torg där Paris målare sitter och målar och gör porträtt av människor som önskar det. Jag älskar denna plats. Det är så mysigt och det är fullt av butiker, restauranger och caféer.

Vi åt en trerätters middag på restaurangen La Bonne Franquette där vi även blev underhållna av en pianospelande man. Det blev en jättefin kväll. Sen var det dags att ta sig ner till bussen igen. Jag hade kunnat stanna kvar länge och njuta av den härliga kvällen vid Place du Tertre men imorgon väntar en ny dag.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s