Idag har vi tagit farväl av en mycket god vän, Gun-Britt Johansson från Skogsby. Hon var en av mammas bästa vänner och vi har umgåtts hela livet.
Det var en fin begravning i Alsterbro Filadelfia där många fina minnen kom fram. Gun-Britt var en jättesnäll människa som alltid var beredd att ge en hjälpande hand.
Hör ni vänner, det gäller att vi tar vara på livet så länge vi har varandra. Så fint att tillsammans få skapa gemensamma minnessmultron på livets strå.
Jag delar några bilder från när Gun-Britt med dotter Britt-Marie (min syssling och vän) hjälpte mamma och mig med min flytt till Jämtland augusti 1985.
Så är det födelsedagsbilder från glada upptåg på 90-talet då vi uppvaktade vänner på deras födelsedagar. Mamma och Gun-Britt uppvaktar vid midnatt vår pastorsfru Bjarnette som fyllde 50 år. Vi ser fina familjen Tallberg i mitten och till höger sitter Karin, Paula, Britt-Marie och jag själv.
Två bilder från Gun-Britts svärdotter Karins 30-årsdag då gänget var där för att gratulera. Förstfödda barnbarnet Daniel står så fint bredvid farmor Gun-Britt och lille Simon sitter i mamma Karins knä.
Detta är några av alla ljuvliga minnen. Jag känner tacksamhet över allt.