Jag lämnade Hovslätts station idag kl 07.24 för att via Jönköping och Nässjö åka till Malmö.
Nu är jag här och känner mig oerhört glad att få vara på Scandic Segevång igen. Det var här jag fick vara med om fyra fantastiska utbildningsdagar januari 2020 med Scandorama/Ölvemarks och det var hit jag fick återvända i mars 2020 när jag var antagen som reseledare. Vi provade ut kläder och fick våra guidelicenser. Utbildningsresan till Paris skulle gått av stapeln på Påskafton och jag såg med förväntan fram emot den. Vi skulle haft kick off samma helg men den fick ställas in p g a coronapandemin. Allt pausades i två år men idag var vi inbjudna hit igen. Vi började med lunch och sen har vi haft en fantastisk eftermiddag då vi uppdaterat våra kunskaper när det gäller det praktiska kring resorna. Det är så roligt att träffa mina nya vänner igen. De är härliga människor som bjuder på sig själva. Jag njuter verkligen.
Maten här på Scandic Segevång är utsökt. Ikväll blev det bakad potatis med skagenröra. Mums, så gott!
Imorgon ska vi ha kick off så då kommer hela gänget, reseledare, administrativ personal och busschaufförer hit. Oh, vad jag har sett fram emot detta.!
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert