Tidigt i våras fick jag en förfrågan att medverka på Café 93. Det är ett café som Korskyrkan i Jönköping driver. Det är öppet hela sommaren och på fredags- och söndagskvällar är det program med olika gäster som besöker caféet. Det ligger så vackert intill Vätterstranden.
Min första reaktion var att jag inte sjunger tillräckligt bra för att vara med där. Sen började jag tänka efter och insåg att alla inte kan vara bäst. Om bara de fåglar som sjunger bäst sjunger så skulle det vara tyst i skogen. Vi behövs allihop så jag bestämde mig för att tacka ja. Det viktigaste för mig är att få sprida det glada budskapet om Jesus.
Jag har en hel del sånger på lager och så fräschade jag upp en del gamla godingar och fick ihop ett program. Jag sjöng mest gamla sånger vilket jag älskar och delade med mig av erfarenheter från mitt eget liv om hur Gud hjälper mig genom berg och dalar.
Många av mina vänner hade kommit till caféet vilket kändes väldigt tryggt och roligt. Det var också många andra där. Jag hade övat för mycket igår och idag så jag kände mig lite hes men budskapet gick fram i alla fall och det var det viktigaste. Jag har ett framträdande på en annan plats i augusti och då ska jag inte sjunga alls samma dag. Då är det bättre att spara rösten. Träna på sångerna får man göra i god tid. Man lär så länge man lever.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert