Det är den 3 oktober och ingen frost är i sikte. Jag är så glad för att jag får behålla min underbara blomsterprakt en tid till. Efter jobbet var jag ute och klippte avenbokshäcken som jag delar med grannen. Det var snabbt gjort. Den har inte vuxit sig så stor än. Solen sken och jag förundrades över alla blommor och tog mig en liten fotorunda. Jag njuter verkligen av mina vackra blommor. De förgyller livet.
Krassen gör mig glad och påminner mig både om mamma som sådde krasse och den impressionistiske konstnären Claude Monet som hade krasse i sin trädgård i Giverny, Frankrike. Jag älskar den orangea färgen.
Så kommer några dahlior.
Här kommer luktärt och palettblad.
Några rosor blommar än.
Ringblommorna blommar för fullt. Förra året kunde jag plocka in buketter ända till helgen före första advent. De röda pelargonerna som lyser så vackert på balkongen blommar ännu lite grand.
Trädgårdsnejlikan har blommat sen i våras och den tål frost så jag hoppas den är fin ännu ett tag. För första gången i mitt liv har jag sått aster och nu blommar de för fullt. Det är bara lila astrar i mitt blomland. Är de extra motståndskraftiga kanske? Jag hade sått blandade färger men det är bara lila blommor som finns där. De är jättefina i buketter inne.
Oh, vad detta är härligt! Det är livskvalitet för mig.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert