Gospelkryssningen har startat

I eftermiddags steg vi ombord på Silja Symphony vid Värtahamnen i Stockholm för att åka med på en Gospelkryssning över Östersjön till Helsingfors och tillbaka igen. Min goda vän Carina och jag bokade denna resa i början av året och nu är det äntligen dags.

Detta arrangeras av Barnmissionen. Kanal 10 och Världen idag är med och sponsrar på olika sätt. Många artister är med på resan och det kommer att vara sång och musik på olika platser på båten.

Tre Barytoner inledde med härliga gamla låtar. Här släpper de loss med Ovan där.

Pärleporten är alltid rätt.

Oh, vilken härlig stämning det är! Detta kommer att bli en kanonresa. Härlig musik och sång och härliga människor.

Goa vännerna Mats och Sara från Jönköping är också med på resan.

Här lämnar vi Stockholm. Det var så vackert.

Det har varit en underbar eftermiddag och kväll då vi bl a lyssnat på Roland Utbult, Frank Ådahl, Mia Sjöö och gruppen Salt. Vi har träffat en del gamla vänner och bekanta vilket är väldigt trevligt.

Carina och jag bor på våning 10 med utsikt mot Promenaden. Här kommer vi att sova gott. Ikväll gungar det lite grand men för att somna tänker jag på vad Roland Utbult sa ikväll. Han är född på Öckerö och berättade ikväll att han trivs bra här ute på Östersjön men att det behövs lite gung också för att man ska känna att man är på sjön. Kan Roland vara trygg så är jag det.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s