För några år sen när min kompis Yvonne och jag var i Linköping och gick runt på stan fick jag i en butik se vackra tavlor av Lena Linderholm. Jag funderade på att köpa en men gjorde det inte. Jag ångrade sen att jag inte köpte någon tavla. Lena Linderholms tavlor förmedlar så mycket glädje. Jag har vid flera tillfällen varit inne och sökt på hennes olika posters men inte köpt någon. För någon vecka sen kom jag äntligen till skott och beställde postern Lyckorus.
Jag åkte direkt och köpte en ram. Jag köpte först en vit men tyckte att det blev alldeles för vitt så jag bytte den och köpte denna med guldfärg. Visst är tavlan fin?
Nu har jag hängt upp den och gillar den verkligen. Den sprider glädje här hemma och kanske t o m kan ge något litet lyckorus. Jag har så mycket att vara tacksam för. Bara det kan utlösa lyckorus.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert