Efter en skön dag hemma då jag pysslat med lite av varje träffade jag kl 16.00 min goda vän Monica på stan. Nu när skolavslutningarna är över känns det som att sommaren är här och det är värt att fira. Vi gick till Dal Baffo på Piren och åt pizza. Det hör inte till vanligheterna att jag köper pizza men ikväll beställde jag en Giuseppe Verdi bestående av fläskfilé, oxfilé, gorgonzolaost och färska champinjoner. Den var gudomligt god. Jag njöt av varje tugga. Mums!
Sen gick vi till Wayne’s Coffee för att stilla sockersuget. Jag inmundigade glatt en kola- & pecanpan med vispgrädde och därtill caffe latte salted caramel. Njöt även där av varje tugga.
Därpå följde en promenad i Jönköping City som är så vackert och vi stannade till för att ta några foton vid Munksjön och på Öster.
En kväll med en god vän betyder så mycket. En vän man kan dela livet med och ventilera både det ena och det andra. Det ger styrka. Jag avslutar med en vacker vers om vänskap.
Låna ett öra åt någon som behöver det. Till tack får du inte bara någon att gråta ut hos i sorgens stund, utan en vän i livets solskensdagar.
Goa glada Monica glatt poserande i en vacker miljö på Öster
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert
Publicerat
2 reaktioner till “Firade in sommaren med goda vännen Monica”
Tack för en fin kväll, kära du!
GillaGillad av 1 person
👍👍👍
GillaGilla