Efter en rolig och innehållsrik midsommarhelg känns det skönt att vara hemma igen. Dags att sova och jag slänger en blick på den lilla tavla jag har vid sängen. Den var min mormors tidigare och jag läser på baksidan att hon fick den av sina vänner Helga och Gerd på 83-årsdagen den 29 januari 1991. Dikten är skriven i januari 1979 av Elisabeth Forshem. Birger Petersson har skrivit ner texten.
Vila mitt barn. Var stilla. Mitt Fadersöga vakar – ser. Jag vet vad du behöver förrän du ber. Vila mitt barn. Var stilla. Somna mitt barn. Jag är nära. Var inte rädd. Fadersarmar skall bära dig hem till min glädje. Somna mitt barn. Jag är nära.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert