Jag är glad och tacksam för mina fina vänner. Monica Askevik är en av dem. Hon är en mycket glad och positiv person och har alltid något uppmuntrande att säga. Hon tittade in i veckan och vi fick en kväll tillsammans då vi pratade, pratade och pratade. Så berikande att bara få sitta ner i lugn och ro tillsammans och utbyta tankar om livet. Inga mobiler behövs utan det är fokus på det mänskliga mötet IRL – In Real Life.
Jag gillar min smartphone och sociala medier men jag tror också det är viktigt att kunna lägga undan mobilen och bara fokusera på de människor man har i sin närhet. Jag behöver i de flesta fall inte svara i telefon när jag har gäster och inte heller svara på sms eller mail. Självklart gör jag det ibland när jag anar att det kan vara något akut men annars är gästen viktigare för mig.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert Gustavsson