Någonting underbart är på väg…kanske redan imorgon

Jag gillar mina tandborstmuggar. Jag har haft dem ett par år. Budskapet på muggarna är:

Enjoy your day och Always believe something wonderful is about to happen

Njut av dagen, ha en bra dag…det är en fin önskan på morgonen. Även om tuffa uppgifter ligger framför får man försöka hitta guldkornen under dagen. Det är utanför sin comfort zone som man utvecklas.

För egen del lever jag just nu väldigt mycket i nuet. Jag njuter av dagarna och trivs bra. Ändå tycker jag att påminnelsen om att man ska tro att någonting underbart är på väg att hända är härlig. Även om livet är bra kan det dyka upp roliga överraskningar. För den som kanske inte trivs lika bra med livet just nu och som kämpar med svåra saker är det ett fantastiskt budskap att ta till sig varje morgon. Bakom nästa krök kan det dyka upp någonting som gör livet ljusare. Någonting underbart kanske är på väg redan imorgon eller nästa vecka.

Med en positiv inställning och förväntan mår man bättre. Jag är det jag tänker. En stor del av mitt mående sitter i tanken.

Jag önskar Dig en bra dag och kom ihåg att någonting underbart kan vara på väg till Dig när som helst.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s