Ikväll har vi varit i Kalmar och firat vår vän Gunilla som fyllde 60 år i onsdags. Vi valde ett ställe där vi kunde ha lite distans så det blev Söderport i Kalmar. Maten kunde varit exklusivare men jag tror alla blev mätta i alla fall. Jag valde ”Seafood Bricka” och den var verkligen god. Jag åt och njöt av varje tugga. Här ser vi gänget: Barbro, Gunilla, Britt-Marie, Karin och jag själv.
Jubilaren verkar nöjd och glad.
Jag inmundigade detta: Seafood Bricka och Chokladkaka med grädde.
Vi satt länge och pratade om livet och härliga minnen vi har tillsammans från förr. Mysigt!
Vi gick sen en runda vid vackra Kalmar slott. Det känns som att 60-åringarna blir yngre och yngre nu när vi, som en gång var ungdomar, börjar komma upp i den åldern. Gunilla verkar glad och ser ut att trivas med livet som 60+.
Det blev en jättefin kväll. Vänskap är en dyrbar gåva. Vänskap – finns det något vackrare och mer värdefullt?
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert