Mammas granne Inga har en storasyster som heter Elin. Mamma har pratat mycket om Elin och hennes särbo Rolf och berättat vilka underbara människor de är. Mamma blir ofta bjuden med när de är tillsammans och jag tyckte det skulle vara så roligt om vi kunde bjuda hem dem till oss. Idag blev det av. Jag hade förberett kycklinggryta med ris och sallad och därefter blåbärspaj, vaniljsås och kaffe. Det blev en toppendag.
Dessa vänner har nära till skratt och det blir en öppen och härlig atmosfär där man kan prata om det mesta. Jag är så glad och tacksam för denna dag. Nu har jag fått två goda vänner till. Här ser vi Inga och hennes syster Elin. Umgåsen är verkligen en fantastisk fågel.
Mamma känner sig ganska trött men hon dukade så vackert. Idag blev det servettvikning i form av solfjädrar. Det är de små detaljerna som gör det. Nu har vi trätt ännu en sött smultron på vårt gemensamma livsstrå.
Jag är en levnadsglad person som värdesätter både det stora och det lilla. Jag har arbetat många år i skolans spännande värld, först som lågstadielärare och senare som språklärare på högstadiet. Franska är mitt favoritämne. Frankrike och det franska språket har gett mig mycket glädje i livet. Sen fem år tillbaka arbetar jag med digital marknadsföring. Jag hjälper företag att ta fram bra marknadsföring i form av annonser, filmer, artiklar m m och att sprida detta mot rätt målgrupper på Aftonbladet och Schibsteds övriga lokala digitala kanaler. Det är mycket intressant och givande. Jag tycker mycket om att resa till andra länder och världsdelar samtidigt som jag uppskattar en enkel cykelutflykt eller vandring i närområdet med en god picknick. Det är livet! Sång och musik är en stor del av mitt liv. Jag spelar piano och gitarr och mår bra av att sjunga tillsammans med andra. Det ger mig energi och glädje. Att läsa böcker är också något jag tycker om. Jag älskar människor och tycker om att umgås. Jag trivs toppen när jag får förbereda och fixa hemma för att bjuda hem familj, släkt och vänner. Sedan barnsben har jag haft en tro på Jesus. Det är själva livsnerven och ger mig en oerhörd styrka i livet. Jag ser fram emot att få dela mina tankar och upplevelser med Dig.
Visa alla inlägg av Helen Dungert